Информация о курсе
Курс «Механізми онтогенезу» спрямований на вивчення теоретичних і практичних питань регуляції онтогенезу одноклітинних і багатоклітинних організмів, сутності і причин формотворчих процесів, проблем детермінації і диференціації, механізмів і причин старіння на основі останніх досягнень біології.
Проблематика регуляції онтогенезу охоплює великий спектр біологічних проблем. Наявність відповідного курсу в системі підготовки кваліфікованих біологів відіграє об'єднуючу роль щодо різних біологічних наук і створює основу для інтеграції молекулярної біології, фізіології, біології клітини, генетики, гістології, цитології, анатомії, ендокринології, онкології і навіть еволюційних і екологічних досліджень. Вивчення механізмів різних етапів онтогенезу необхідно для розуміння будь-якої галузі сучасної біології.
Відомо, що в онтогенезі організми, особливо багатоклітинні, проходять складні перетворення (диференціація частин, формування зовнішньої і внутрішньої структури (морфогенез), ріст), в основі яких лежать клітинні і системні механізми розвитку. До клітинних механізмів відносять поділ, переміщення, вибіркове сортування, диференціювання, загибель клітин. Важливою особливістю цих механізмів є їх вибірковість, яка означає, що той чи інший механізм реалізується у певному періоді онтогенезу і в певному місці організму з певною інтенсивністю і швидкістю, приводячи до конкретного якісного і кількісного результату.
Сувора закономірність дій клітинних механізмів в онтогенезі регулюється системними механізмами розвитку, до яких відносять ооплазматичну сегрегацію, ембріональну індукцію, міжклітинні взаємодії, взаємодії клітинних комплексів, частин і структур зародка, утворення морфогенетичних полів і ефектів позиційної інформації, нервову і гуморальну регуляцію.
Онтогенез розгортається згідно з генетичною програмою, і його основними властивостями є цілісність, дискретність і незворотність. При цьому організми є результатом реалізації генетичного матеріалу клітин в конкретних умовах мікрооточення і під впливом чинників навколишнього середовища.
У даному навчальному посібнику матеріал розташований у певній послідовності. Попередні лекції можуть бути основою для розуміння наступних. Це полегшує вивчення матеріалу кожної нової лекції. Кожна лекція розпочинається планом і завершується питаннями для самоконтролю і списками рекомендованої літератури. Курс адресований студентам магістратури очної та заочної форм навчання напряму - біологія, спеціальності «Біологія». Посібник може бути корисним в якості додаткової літератури при освоєнні спеціальних дисциплін студентами інших біологічних спеціальностей. Даний посібник складено на основі лекцій, прочитаних магістрантам-біологам Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна в 2012-2013, 2013-2014 і 2014-2015 навчальних роках.
Социальные сети